Matematik Ve Fen Bilgisi Eğitimi Bölümü Öğretim Teknolojileri Ve Materyal Tasarım Sergisi

Matematik ve Fen Bilgisi Eğitimi Bölümü Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarım Sergisi

 

Siirt Üniversitesi Matematik ve Fen Bilgisi Eğitimi bölümü Fen Bilgisi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencileri tarafından Eğitim Fakültesi A Blokta “Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarım Sergisi”ve “Fen  Bilgisi Materyal” yarışmaları düzenlendi. 

Matematik ve Fen Bilgisi Eğitimi bölüm başkanı Yrd. Doç. Dr. Ali Çetin tarafından organize edilen sergi ve yarışmalarda Fen Bilgisi eğitiminde yeni yaklaşımlar ışığı altında 63 öğrenci tarafından toplam 97 farklı materyal sunuldu. Ali Çetin yaptığı açıklamada “Öğretim teknolojileri ve materyal tasarımı dersinin öğrencilerin ileriki yaşamlarında öğretmenlik hayatlarına yön verecek, yaratıcı düşünmelerini geliştirecek,farklı bakış açıları kurmalarını ve çok yönlü düşünmelerini sağlayabilecek bir ders olduğunu ve bu kapsamda düzenlenen sergi ve yarışmaların ayrıca öğrencilerin sosyal iletişim becerilerini olumlu yönde etkilediğini belirtti. Geçen yıl ilki düzenlenen etkinlikte öğrencilerden çok fazla olumlu geri-bildirim aldığını,etkinliğe katılan öğrencilerin ifadelerine göre öz-güven, motivasyon ve yaratıcılıklarının geliştiğini söyledi”. 

Fen Bilgisi materyal yarışmalarında geçen sene 4 kategoride yapılan yarışmaların sayısı artırılarak 8 farklı kategori oluşturuldu. “Gösteri deneyleri” ve “en iyi ders materyali”kategorilerinde yarışan öğrencilere deneyleri sunmaları ve materyalleri hakkında bilgi vermeleri için 3-5 dakika arası süre verildi. “En iyi animasyon”dalında hazırlanan animasyonlar Eğitim Fakültesi Matematik Laboratuarında katılımcılar tarafından izlendi. “Su roketi” ve “Mancınık” kategorisinde yapılan yarışmalar için Eğitim Fakültesi bahçesi kullanıldı. Geçen sene yapılan“balonlu araba” ve “fare kapanlı araba” yarışmaları A blokta hazırlanan özel parkurda yapıldı. Aynı şekilde geçen sene düzenlenen ve ilgi çeken “makarnadan köprü” sergisi de A blokta kurulan alanda sergilendi. 

Katılımın yüksek olduğu sergi ve yarışmaları üniversitemiz içinden ve dışından birçok misafir tarafından beğeniYle gezildi. Öğrencilerin birbirinden güzel materyalleri ile neşeli bir havadageçen sergide katılımcılar desteklerinden dolayı Siirt Üniversitesi Rektörlüğüne, Eğitim Fakültesi Dekanlığına ve Matematik ve Fen Bilgisi bölüm başkanı Ali Çetin’e teşekkürlerini ilettiler.

 

Gün boyunca yapılan yarışmalar şuşekilde sonuçlandı;

Gösteri Deneyleri yarışması: İlköğretim fen bilgisi öğretmenliğiöğretim programı içindeki herhangi bir kazanım ile ilgili deney tasarlayanöğrencilerden, Ayşe Cansız birinci, Fikret Nayman ikinci ve Özge Karadağ üçüncü olmuştur.

En iyi ders materyali yarışması: İlköğretim fen bilgisi öğretmenliğiöğretim programı içindeki herhangi bir kazanım ile ilgili materyal tasarlayanöğrencilerden, Melek Eken birinci, İrem Güneş ikinci ve Şeyma Kurtuldu üçüncü olmuştur.

Balonlu araba yarışması: Balondan çıkan havanın arabayı hareket ettirilmesiyle uzun mesafe gidebilenarabanın birinci olarak seçildiği yarışmada, 3. Sınıf öğrencilerinden Abdullah Çeri ve Abdurrahman Aksoy birinci,Elif Yıldız ve Melek Eken ikinci ve Mazhar Altunbaş ve Mahsum Turgay üçüncüolarak tamamlamıştır.

Fare Kapanlı ArabaYarışması: Fare kapanında bulunan yayın, bir ip veçubuk yardımıyla arabanın arka tekerliğine sarıldıktan sonra başlangıçnoktasından en uzun mesafe giden arabanın kazandığı yarışmayı, 3. Sınıföğrencilerinden Abdurahman Aksoy  birinci, AyşeGöçtü  ikinci ve Can Güçtekin  üçüncü olaraktamamlamıştır.

En Güzel MakarnadanKöprü Yarışması: Makarnadan yapılan görselliğin ön plandatutulduğu köprü yarışmasında, sergiye katılan öğrencilerin değerlendirmelerisonucunda en güzel makarnadan köprü yarışmasını, 3. Sınıf öğrencilerinden Tuba Büyükdere ve Kezban Türkmenoğlu birinci, AyselYaprak ikinci ve Nurşin Tekin veElif Adanır üçüncü olarak tamamlamıştır.

Su Roketi Yarışması: Katılımcı bu yarışmada bir fırlatma rampası ve bir roket tasarlar. Roketinbir kısmını su ile doldurur ve kalan kısmını fırlatma pompasına yerleştirdiğihava sibobunu kullanarak hava ile doldurur. Fırlatma kilidini açınca rokethavaya fırlar. En uzağa roketi düşen yarışmacı kazanır. Bu yarışamda 3. Sınıföğrencilerinden Hakan Boyacı ve TubaOlcars  birinci, Süleyman Tunç ve Ceren Ege Erpolat ikinci ve Gülcan Karayel üçüncü olmuştur.

Mancınık yarışması: Yayda depolanan potansiyel enerjinin kinetik enerjiyedönüştürülmesi prensibi ile çalışan mancınık yarışmasına katılan öğrencilerden Yunus Emre Demir birinci,  MuhammetUğur İmrak ikinci ve Sema Öç ve Mahsum Turgay üçüncü olmuştur.

GANİME ÇİSEL SÜLEYMANOĞLU (0484) 212-1111 / 3532
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü
27 Aralık 2016